Pasztet wieprzowo – drobiowy

Pasztet francuski to uniwersalne smarowidło, które można podawać z kromkami chleba, krakersami lub do kanapek. Robi się go ze składników mięsnych, drobiowych lub warzywnych, które są mieszane i łączone z substancjami wiążącymi.

Następnie pasztet układa się w bochenkach lub formuje w terriny i piecze w kąpieli wodnej. W niektórych przepisach dodaje się warstwę masła klarowanego, aby uszczelnić powierzchnię.

Składniki

Składnikami pasztetu wieprzowego i drobiowego są zmielone mięsa, tłuszcz (smalec, kaczka, gęś lub łój), przyprawy i aromaty. Tradycyjnie przyrządza się go z wątroby wieprzowej, wieprzowiny i innych mięs, ale może być też dobrym sposobem na wykorzystanie chudych kawałków kurczaka, dziczyzny lub kaczki hodowlanej.

Pasztet wieprzowy i drobiowy może być świetnym posiłkiem przejściowym dla osób próbujących schudnąć. Jest również doskonałym źródłem białka, cynku, żelaza i selenu.

Można go przygotować i jeść na ciepło lub na zimno, w zależności od upodobań. Dobrze komponuje się z wieloma innymi potrawami i stanowi pyszny dodatek do lekkiego posiłku lub pierwszego dania.

Przygotowanie

Pasztet (wymawia się pah-tay) to pikantna mieszanka mielonego mięsa, ryb, drobiu lub warzyw. Może być podawany na ciepło lub na zimno, w formie lub bez. W przeciwieństwie do amerykańskich wersji pasztetu, pasztet w języku francuskim jest połączeniem różnych składników bazowych, takich jak wieprzowina, wołowina, wątroba, szynka i owoce morza, z różnymi przyprawami dodawanymi w celu uzyskania gładkiego, smarownego nadzienia. Mieszanka ta jest następnie łączona z substancjami wiążącymi, takimi jak jajka lub panada.

Na przykład ten przepis łączy łopatkę wieprzową, mięso z kaczki, wątróbki z kurczaka, posiekany boczek i inne mięsne składniki ze śmietaną, bułką tartą, jajkami i tłuszczem z wątroby. Zawiera także mieszankę przypraw, takich jak goździki, gałka muszkatołowa i imbir.

Mieszanka jest następnie formowana w specjalnym metalowym lub porcelanowym naczyniu zwanym terrine i pieczona w kąpieli wodnej. Kąpiel wodna pomaga pasztetowi zachować wilgoć i konsystencję. Terrina jest następnie chłodzona przed podaniem.

Gotowanie

Bogaty, gotowy pasztet, który idealnie nadaje się na imprezę lub jako pierwsze danie – można go podawać z marynowaną cebulą i grzankami.

To klasyczny wiejski pasztet z wątróbek z kurczaka i kiełbasy wieprzowej owiniętej boczkiem, który idealnie nadaje się na przystawkę lub na kolację. Jest łatwy do zrobienia, a smakuje niesamowicie!

Aby przygotować pasztet, połącz wątróbki, cebulę, czosnek, liść laurowy i tymianek w rondlu i gotuj w wodzie, aż wątróbki zmiękną. Przełóż do robota kuchennego i wymieszaj z masłem. Następnie dodaj koniak i dopraw solą i pieprzem; wyrabiaj do uzyskania gładkiej masy. Przenieś masę do 2 lub 3 ramek i odstaw do lodówki do stężenia.

Serwowanie

Pasztet można przygotować z wielu składników, od wołowiny, wieprzowiny i szynki po owoce morza, dziczyznę i drób. Tradycyjnie jest to mięsny produkt do smarowania o aromatycznej konsystencji, zarówno kremowej, jak i gęstej.

Zależnie od upodobań, pasztet możesz podawać na ciepło lub na zimno. Można go łączyć z różnymi przyprawami, takimi jak musztarda, pikle, oliwki, jajka na twardo lub pomidory i podawać na krakersach lub rustykalnym chlebie.

Termin „pasztet” wywodzi się z dania wędliniarskiego zwanego „terrine”. Terriny to głębokie, prostokątne naczynia, które można wypełnić różnymi rodzajami mięsa i ułożyć je w formie bochenka nadającego się do krojenia.

Do zrobienia pasztetu nie potrzebujesz jednak patelni do terrin – wystarczy zwykła patelnia. Możesz też użyć folii klejącej lub warstwy masła klarowanego, aby uszczelnić powierzchnię. Dzięki temu pasztet nie wyschnie w lodówce. Najlepiej podać pasztet w ciągu dnia lub dwóch, ale możesz go też zamrozić na później.

Oceń artykuł: Pasztet wieprzowo – drobiowy

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5