Chleb Wiejski 1

Chleb Wiejski


Przepis na chleb wiejski

Oto jeden z najprostszych przepisów na chleb, bez udziału zakwasu. Nieprawdopodobna radocha , kiedy sami zrobimy sobie pieczywo. U nas w domu bochenek chleba z tego przepisu zniknął w 2 godziny. Pyszności 🙂

 

chleb wiejski 2

składniki na chleb wiejski:

910 g mąki chlebowej

610 g wody

20 g soli

7 g świeżych drożdży

Z części składników w niżej podanych proporcjach robimy zaczyn na chleb:

450 g mąki chlebowej

270 g wody

10 g soli

2 g świeżych drożdży

Łączymy drożdże z ciepłą wodą, dodajemy mąkę , sól i mieszamy hakiem do ciasta do momentu połączenia się składników . Otrzymamy gładką,jednolitą masę – zaczyn, który przykrywamy folią i odstawiamy na 12 godzin w temperaturze pokojowej.

 

chleb wiejski 3

Po upływie tego czasu pozostałą wodę,mąkę,sól i drożdże łączymy ze sobą w taki sam sposób jak do zaczynu. Do tak powstałej masy dodajemy zaczyn i mieszamy hakiem do ciasta na drugiej prędkości przez 3 minuty. Przykrywamy folią i po upływie 50 minut ugniatamy ciasto na chleb – jak to zrobić znajdziecie ( TUTAJ ). Odstawiamy na kolejne 50 minut i czynność powtarzamy. Jeszcze raz odstawiamy na 50 minut i formujemy 2 mniejsze bochenki lub jeden duży. Uformowane bochenki przekładamy do oprószonego mąką durszlaka lub specjalnych koszyków do chleba, odstawiamy na 90 minut w temperaturze pokojowej.

Tak przygotowane bochenki wyjmujemy z formy i pieczemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia 35 minut w 230 stopniach ( góra-dół bez termoobiegu ). Upieczony chleb studzimy na kratce piekarnika wyjętej na blat kuchenny.

Zrobienie takiego chleba wymaga nieco cierpliwości, ale na prawdę warto spróbować, chrupiąca skórka i smak pieczywa domowej roboty jest wyjątkowy . My zjedliśmy jeden bochenek z samym masłem ( oczywiście jeszcze ciepły 😀 )

Polecam Wam również zakup specjalnych koszyczków do wyrastania chleba, pieczywo nabiera ładnego kształtu, ciasto w nich oddycha i nie przywiera do brzegów. Koszt zakupu jednego koszyczka to około 15 zł, nie duża inwestycja a chleb super się prezentuje.

A Wy robicie domowe pieczywo?? Podzielcie się przepisami 🙂