Babcina zupa szczawiowa

Kwaśnica jest pospolitą rośliną ogrodową, która rośnie również w środowisku naturalnym. To pikantne zioło jest niezwykle smaczne w zupach i sosach.

Kwaśny smak jest spowodowany obecnością kwasu szczawiowego. Rabarbar to kolejne zioło, które może zastąpić szczaw w zupach i sałatkach. Jednak rabarbar ma zupełnie inny smak niż szczaw.

Składniki

Zupa ze szczawiu babci to prosty przepis, który łączy świeże liście szczawiu z kilkoma prostymi warzywami. Zupa może być podawana na ciepło lub na zimno.

Szczaw jest popularną rośliną ogrodową, rośnie też dziko. Wygląda jak szpinak, ale ma intensywny cytrynowy, kwaśny smak, który doskonale nadaje się do dodawania do sałatek, gulaszów i zup.

Tradycyjnie szczaw gotuje się jako część barszczu, pikantnej zielonej zupy, która pochodzi z Rosji i Ukrainy. Kwaśny smak szczawiu wynika z zawartego w nim kwasu szczawiowego.

Głównymi składnikami tego przepisu są szczaw i kilka innych warzyw, w tym marchew, ziemniak, seler korzeniowy i cebula. Gotuje się je na wywarze z warzyw.

Przygotowanie

Szczaw to jeden z tych chwastów, które są prawdziwym błogosławieństwem w kuchni, jest ostry i świeży. Jest doskonałym składnikiem tej schłodzonej zupy ze szczawiu, która idealnie nadaje się na letni lunch lub lekką kolację.

Szczaw jest bardzo łatwy do czyszczenia i jest w 100% bezpiecznym pożywieniem dla ludzkiego organizmu (w przeciwieństwie do pokrzyw i mniszka lekarskiego). Wystarczy go umyć, usunąć ziarenka i obrać.

Możesz go znaleźć na wszystkich targach owocowo-warzywnych wiosną.

Gotowanie ze szczawiem jest dobrym przykładem oszczędnego gotowania, nic nie kosztuje, a powstaje z niego pyszna zupa.

Zamocz liście szczawiu we wrzącej wodzie na około minutę, a następnie dodaj je do garnka. Doprowadź do wrzenia i gotuj do miękkości.

Gotowanie

Szczaw jest pospolitą rośliną ogrodową, która rośnie dziko w wielu krajach. Wygląda jak szpinak, ale ma cytrynowy, kwaśny smak, który sprawia, że jest idealny do dodawania do sałatek i gulaszów.

W Polsce jest najczęściej używany w zupach. W tym przepisie użyto świeżych liści szczawiu wraz z prostą bazą zupy warzywnej, w której skład wchodzi marchew, ziemniak, korzeń selera i cebula.

Wywar gotuje się i dusi przed dodaniem szczawiu, co sprawia, że danie jest łatwe do przygotowania. Kwaśny smak szczawiu jest równoważony przez dodanie kwaśnej śmietany.

Zazwyczaj podaje się ją z jajkiem ugotowanym na twardo. Moje dzieci bardzo lubią tę zupę i prosiły o nią prawie codziennie, kiedy odwiedzaliśmy babcię mojej córki.

Serwowanie

Klasyczne danie podawane z jajkami na twardo i gotowanymi ziemniakami. Zupa jest zagęszczana śmietaną i mąką i może być spożywana na ciepło lub na zimno.

Aby podać ją schłodzoną, przelej do średniej miski, przykryj i odstaw do lodówki do całkowitego schłodzenia, czyli na około 4 godziny. Dodaj śmietanę, dopraw do smaku i udekoruj cienko pokrojonymi liśćmi szczawiu.

Szczaw należy do rodziny gryczanej, a jego ostry smak sprawia, że świetnie nadaje się do zup i sosów. To świetne warzywo, które warto mieć pod ręką wiosną, a nawet zimą, kiedy jest dostępne na rynku.

Poprzedni artykuł

Przepis na dobry krupnik

Oceń artykuł: Babcina zupa szczawiowa

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5