Ten obfity i zdrowy żurek jest tradycyjnym daniem na kolację wigilijną dla słowackich, ukraińskich i karpacko-ruskich prawosławnych chrześcijan. Jest też spożywana w dni postu, takie jak Adwent i Wielki Post.
Zupę tę przyrządza się z dzikich grzybów, zazwyczaj borowików, ale można też użyć podgrzybków. Zazwyczaj jest wegetariańska, ale może też zawierać nabiał.
Składniki
W krajach Europy Wschodniej, takich jak Polska, zupa grzybowa od dawna jest podstawą kolacji wigilijnej. Jest lekka, zdrowa i sycąca – to świetna alternatywa dla tradycyjnego czerwonego barszczu!
Suszone grzyby moczy się w wodzie przez noc lub kilka godzin, a następnie gotuje na wolnym ogniu z różnymi warzywami korzeniowymi. Zupę tradycyjnie podaje się z gotowanymi ziemniakami, ale jest też pyszna z makaronem lazanki (lub innym, który preferujesz).
Jeśli nie stosujesz diety wegetariańskiej, możesz dodać do zupy trochę ugotowanego, pokrojonego w kostkę kurczaka lub żeberek wieprzowych, aby uzyskać dodatkowe białko. Dziki ryż i liść laurowy to również dobry wybór, aby dodać tekstury do tej pysznie bogatej i ziemistej zupy.
Ta zupa jest obowiązkowym elementem menu każdej polskiej kolacji wigilijnej! Jest łatwa do zrobienia i na pewno zasmakuje wszystkim na Twojej liście. Podawaj ją z kilkoma kromkami świeżego chleba, aby uzyskać obfity posiłek.
Przygotowanie
Pośród wielu tradycji kolacji wigilijnej w Europie Wschodniej, jedną z wyróżniających się jest zupa. W słowackim i ukraińskim świecie prawosławnym najważniejsza jest kwaśna zupa lub machanka. Często przyrządzana z suszonych grzybów, które muszą być moczone przez noc, żeby się nawodniły, jest bezmięsnym przysmakiem na każdą porę roku.
Do stworzenia tej smacznej i obfitej mikstury używa się kilku różnych składników, w tym dużej ilości czosnku, cebuli i marchwi. Zawiera również mnóstwo wymyślnych przypraw, takich jak papryka, ziele angielskie i gałka muszkatołowa. Wymienione składniki uzupełnia zdrowa porcja kwaśnej śmietany i odpowiednia ilość mąki dla zachowania tekstury. Możesz też dodać do zupy kilka kromek żyta lub pumpernikla. Najlepsze jest to, że jest to przepis przyjazny rodzinie i można go przygotować z wyprzedzeniem. Jeśli jesteś fanem wszystkiego, co grzybowe, to koniecznie musisz spróbować!
Czas gotowania
Grzyby są bezmięsną podstawą w kuchni wschodnioeuropejskiej, a ten tradycyjny żurek wigilijny nie jest wyjątkiem. Jest to obfita i pocieszająca zupa, która świetnie nadaje się na zimny zimowy wieczór.
Aby przygotować ten przepis, najpierw namocz suszone grzyby przez noc w 2 szklankach gorącej wody, aby je uwodnić (ważne jest, aby płyn z moczenia nie zawierał żadnych zanieczyszczeń). Następnie posiekaj je grubo.
Po odtworzeniu grzybów, dodaj odcedzony płyn grzybowy do zupy z wywarem warzywnym i doprowadź do wrzenia. Gotuj zupę przez 30-45 minut.
Wmieszaj jajka zaraz po dodaniu ich do gotującego się garnka – jest to ważne, aby uzyskać jajeczne wstążki, które są znakiem rozpoznawczym tego dania! Jeśli chcesz, posyp odrobiną płatków czerwonej papryki, aby zrównoważyć smaki.
Serwowanie
Tradycyjnie zupy wigilijne są bezmięsne, ale możesz je podać z plastrem sera lub kawałkiem mięsa, aby były bardziej sycące. To wspaniały sposób, aby wegetarianie w Twojej rodzinie byli zadowoleni, a jednocześnie nie czuli się pozbawieni jedzenia!
Zacznij od namoczenia suszonych grzybów w 2 szklankach wody przez noc. Dzięki temu grzyby uwolnią swój smak i powstanie gęstszy, bardziej zwarty bulion.
Połącz pokrojone grzyby baby bella (brązowe) i drobno posiekane odwodnione suszone grzyby w holenderskim piekarniku na średnim ogniu. Dodaj bulion i wodę z moczenia grzybów, doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem jeszcze przez 20 minut.
Gdy będziesz gotowy do podania, dodaj śmietanę, łyżkę mąki oraz sól i pieprz do smaku. Ten krok pomoże zahartować kwaśną śmietanę, tak aby nie zsiadła się w zupie.