Boczek wędzony surowy jak długo gotować?

Wędzony surowy boczek jest generalnie bezpieczny do spożycia, o ile nie został ugotowany. Dzieje się tak dlatego, że wędzony boczek przechodzi przez proces wędzenia na zimno, który oddaje smak bez faktycznego gotowania mięsa.

Wędzenie na zimno polega na tym, że surowe mięso jest zawieszone w komorze wędzarniczej w bardzo niskiej temperaturze, co pozwala dymowi przeniknąć do mięsa i nadać mu smak.

Przygotowanie

Jeśli masz w lodówce kawałek boczku wieprzowego, który wymaga peklowania, to pewnie zastanawiasz się, jak długo go gotować. Peklowanie bekonu trwa około tygodnia i w tym czasie nie wymaga wiele uwagi.

Producenci bekonu używają do konserwowania mięsa preparatu składającego się z soli, azotynu sodu i czasem innych substancji chemicznych. Podczas tego procesu mięso jest albo wstrzykiwane z lekiem, albo pozostawiane do namoczenia na pewien czas.

Wędzenie na zimno to proces, w którym powstaje większość wędzonego bekonu. Nie powoduje to pełnego ugotowania mięsa, ale nadaje mu bogaty smak wędzenia.

Jednakże wędzenie na zimno nie zabija bakterii tak jak gotowanie. Dlatego zawsze powinieneś uważnie sprawdzać opakowanie wędzonego bekonu, zanim go zjesz.

Wędzenie

Wędzenie surowego bekonu jest niezwykle popularnym procesem, który można przeprowadzić w każdej wędzarce. Modele elektryczne ułatwiają ten proces i pozwalają na niższą temperaturę wędzenia, dzięki czemu boczek nie jest rozgotowany.

Wędzenie gorące, znane również jako zwęglanie lub wędzenie mięsa, wystawia mięso na działanie wysokiej temperatury i aromatu dymu, co pozwala na ugotowanie go do pożądanego poziomu. Można to osiągnąć na grillu lub w wędzarni, używając różnych gatunków drewna.

Wędzenie na zimno lub ciepło to kolejna metoda, którą można wykorzystać do produkcji różnych produktów spożywczych. Bekon, wędliny, a nawet wędzony łosoś to tylko niektóre z bardziej popularnych przykładów.

Zanim mięso takie jak bekon może zostać uwędzone, musi przejść proces peklowania, który pozbawia je nadmiaru wilgoci, aby zapobiec powstawaniu szkodliwych bakterii. Peklowanie poprawia też teksturę, kolor i intensywność wędzonej żywności, takiej jak bekon.

Gotowanie

Mimo że można jeść surowy bekon, zawsze bezpieczniej jest go najpierw ugotować. Dzięki temu masz pewność, że został dokładnie ugotowany i nie zawiera szkodliwych bakterii, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe, ból brzucha, wymioty i biegunkę.

Bekon można peklować za pomocą suchych składników, takich jak sól i cukier, lub wstrzykiwać azotyny. Peklowanie pomaga również zachować mięso i sprawia, że wygląda i smakuje lepiej.

Jeśli chodzi o smak, wędzony bekon jest wyjątkowy. Ma trudny do odtworzenia smak wędzenia i wydłużony okres przydatności do spożycia.

Mimo to zastanawiasz się, czy możesz jeść wędzony boczek bez uprzedniego ugotowania go. Odpowiedź zależy od kilku czynników, w tym od procesu peklowania i od tego, czy jest on wędzony na zimno czy na gorąco.

Przechowywanie

Bekon to wysokiej jakości mięso, które zawiera mnóstwo witamin, minerałów i białka. Jednak jest to żywność łatwo psująca się, z którą należy się odpowiednio obchodzić.

Niezależnie od tego, czy wędzisz surowy bekon, czy go gotujesz, chcesz zachować jak największą świeżość mięsa i zapobiec zanieczyszczeniu go bakteriami. Aby to zrobić, przechowuj boczek w najzimniejszej części lodówki lub zawiń go szczelnie w zamykaną plastikową torbę i umieść w zamrażarce.

Nieotwarty surowy boczek może być przechowywany w zamrażarce do miesiąca, zanim się zepsuje. Według Food Marketing Institute.

Możesz również zamrozić ugotowany boczek w torebce typu zip-top, usuwając jak najwięcej powietrza przed umieszczeniem go w zamrażarce. Zamrożony boczek rozmrozi się w lodówce lub możesz go rozmrozić w zimnej wodzie z kranu, zanurzając go w wodzie i zmieniając wodę co 30 minut.

Oceń artykuł: Boczek wędzony surowy jak długo gotować?

Ilość ocen: 3 Średnia ocen: 2.3 na 5