Domowa kapusta kiszona to świetny sposób na uzyskanie korzyści płynących z probiotyków. Jest też pysznym dodatkiem do wielu potraw.
Jest niezwykle prosta do zrobienia i stanowi wspaniały sposób na dodanie koloru, smaku i wyrazistości swoim posiłkom. Można ją również aromatyzować różnymi składnikami, takimi jak imbir, koper, jagody jałowca, kminek czy czarny pieprz.
Składniki
Słoik domowej kiszonej kapusty to pyszny i zdrowy sposób na wykorzystanie kapusty. Powstaje w procesie fermentacji, w którym bakterie kwasu mlekowego przekształcają cukry zawarte w kapuście w kwas mlekowy, nadając jej ostry smak.
Jest również bogata w probiotyki i inne składniki odżywcze. Jest idealnym uzupełnieniem wielu różnych potraw.
Na początek musisz upewnić się, że mieszanka kapusty jest bezpiecznie beztlenowa – to znaczy, że jest zanurzona w słonej solance bez żadnych kieszeni powietrznych. Jest to ważne, ponieważ w środowisku beztlenowym nie może rozwijać się pleśń, a powietrze może umożliwić rozmnażanie się szkodliwych bakterii.
Zapakuj kapustę i solankę do czystego słoika ze szczelnym zamknięciem. Postaw słoik w temperaturze pokojowej (65-70 stopni Celsjusza) w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby fermentował przez co najmniej tydzień.
Przygotowanie
Podczas procesu kiszenia kapusta wydziela płyn zwany solanką. Płyn ten powstrzymuje bakterie przed niszczeniem składników odżywczych w kapuście i tworzy smak, który kojarzymy z kiszoną kapustą.
Tak się dzieje, kiedy dodajesz sól do poszatkowanej kapusty i pakujesz ją do pojemnika, takiego jak kufel lub słoik. Zanurzona w tej solance na pewien czas kapusta powoli fermentuje, tworząc chrupiącą, kwaśną przyprawę, którą wszyscy kochamy!
Ilość solanki uwolnionej przez kapustę zależy od jej świeżości i wilgotności mieszanki. Kiedy kapusta jest bardzo świeża i ma dużą wilgotność, wytwarza dużą ilość solanki, ale kiedy kapusta jest starsza i ma mniejszą wilgotność, solanka będzie mniejsza.
Aby zapobiec zbytniemu wysuszeniu kapusty podczas fermentacji, istnieją specjalne obciążniki do kapusty i pokrywki fermentacyjne, które mogą w tym pomóc. Jeśli nie masz żadnego z nich, po prostu włóż mały słoik po galaretce wypełniony kamieniami lub kamykami do otworu większego słoika, aby pomóc mu pozostać zanurzonym w solance podczas fermentacji.
Fermentacja
Fermentacja to starożytny proces, który odżywia nasze jelita probiotykami, a nasze ciała składnikami odżywczymi. Wytwarza ATP, czyli cząsteczkę energii, która zasila wszystkie nasze komórki, i przetwarza NAD+ (NADH), który jest niezbędny w glikolizie podczas fazy zwrotu energii podczas fermentacji.
Z tego powodu fermentacja jest uważana za zdrową żywność, ponieważ pomaga twojemu ciału zachować siłę i elastyczność. Pomaga też walczyć z chorobami i wzmacnia układ odpornościowy.
Na początek upewnij się, że kapusta jest świeża. Jeśli kapusta jest przechowywana przez dłuższy czas, będzie trudniej fermentować i wytworzy mniej solanki.
Dobrze i dokładnie wypłucz kapustę na sitku, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i inne cząstki, które mogłyby być szkodliwe dla Twojej fermentacji. Kiedy będzie już czysta, wsyp kilka łyżek soli.
Zapakuj mieszankę kapusty do wysterylizowanego szklanego lub ceramicznego słoika lub naczynia do kiszenia kapusty. Zabezpiecz słoik pokrywką i sprężynką.
Przechowywanie
Kiszoną kapustę można przechowywać w temperaturze pokojowej do 6 miesięcy w ciemnej szafce lub przełożyć do słoików i przechowywać w lodówce. Słoiki powinny być szczelnie zamknięte i zanurzone w wodzie, aby zapobiec rozwojowi bakterii.
Pojemnik do przechowywania powinien być mocny i sztywny. Tradycyjne są staroświeckie gliniane beczki, ale dobrze sprawdzają się też plastikowe wiadra przystosowane do kontaktu z żywnością.
Sprawdź, czy w słoikach nie ma pęknięć lub rdzy i wyrzuć te, które wyglądają na uszkodzone. Przed użyciem nowe słoiki umyj w gorącej wodzie z mydłem.
Napełniając słoiki, zostaw 1/2 cala wolnej przestrzeni i przykryj solanką. Wytrzyj brzegi i załóż pokrywki.