Tarta z cebulą i oscypkiem

Oscypek to wędzony ser owczy pochodzący z polskich Tatr. Ten słony, wędzony ser jest pysznym jedzeniem ulicznym, gdy jest grillowany i pokryty dżemem żurawinowym.

Przepis na ten rzemieślniczy ser jest regulowany i chroniony – może być wytwarzany i sprzedawany tylko w określonych regionach i w określonych miesiącach. Aby mieć pewność, że dostaniesz prawdziwy ser, kup go w schronisku górskim lub w autentycznym sklepie.

Składniki

Oscypek (wymawiane jako os-tseh-peck) to tradycyjny ser wędzony pochodzący z polskiego Podhala. Wytwarzany z mleka owczego (czasem z niewielkim dodatkiem mleka krowiego), ser ten jest produkowany od maja do września w sezonie dojenia owiec w małej górskiej chacie, zwanej bacówką.

Ser powstaje przez wlanie świeżego mleka do drewnianego naczynia, dodanie suszonej podpuszczki i mieszanie, aż do uzyskania kałuży zsiadłego płynu. Następnie jest on ręcznie wyciskany w formy w kształcie wrzeciona.

Kiedy wytwórca jest zadowolony z efektu, wciska w grubą część sera drewniany pierścień, tworząc wzór, który służy jako jego znak. Następnie ser jest moczony w solance przez 24 godziny i wieszany na krokwiach w chacie, gdzie jest wędzony drewnem sosnowym lub świerkowym.

W 2008 roku oscypek stał się pierwszym polskim produktem, który otrzymał status Chronionej Nazwy Pochodzenia w Unii Europejskiej. Jednak zanim Bruksela będzie mogła oficjalnie uznać ten ser za oznaczenie geograficzne, musi zostać oceniona rzemieślnicza metoda produkcji.

Przygotowanie

Oscypek to tradycyjny wędzony ser owczy pochodzący z najbardziej wysuniętego na południe regionu Polski, Podhala. Produkowany jest od maja do września w okresie dojenia owiec, czasami dodaje się do niego niewielkie ilości mleka krowiego.

Aby zrobić oscypek, surowe mleko owcze jest podgrzewane i mieszane z podpuszczką cielęcą. Następnie jest formowane w piękne drewniane formy i starannie wędzone w drewnie sosnowym lub świerkowym.

Jest to jedyny wędzony ser owczy, który posiada status Chronionej Nazwy Pochodzenia Unii Europejskiej. Oznacza to, że producenci muszą przestrzegać określonych zasad i procedur, aby zapewnić autentyczność i jakość oscypka.

Jest to ozdobny, tradycyjny ser owczy w kształcie wrzeciona, który najlepiej smakuje w plastrach lub smażony na palenisku z marmoladą żurawinową. Oscypek można też podać na kanapce z innymi dodatkami, takimi jak kiełbasa, boczek czy pikle.

Czas gotowania

Oscypek to tradycyjny ser z polskich gór. Wytwarzany jest z mleka owczego, co nadaje mu wyraźny słony i lekko cierpki smak.

Oscypek i inne słone sery z mleka owczego z Tatr w południowej Polsce są uważane za regionalną specjalność. Są one wędzone i grillowane, tradycyjnie z dodatkiem marmolady żurawinowej.

Nie ma obecnie formalnych eksporterów oscypka, a od 2008 roku ten wędzony ser jest chroniony w ramach unijnego programu Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP). Oznacza to, że jest autentyczny i spełnia określone standardy jakości.

Unia Europejska obecnie ocenia twierdzenie o regionalnej autentyczności tego sera, co może doprowadzić do nadania mu statusu wskaźnika geograficznego. Takie oznaczenie pozwoliłoby na jego legalny eksport na cały świat.

Serwowanie

Oscypek to tradycyjny ser produkowany z solonego mleka owczego w Tatrach w Polsce. Jest produkowany tylko w okresie dojenia owiec (od maja do września) i wytwarzany przez pasterzy specjalną metodą przekazywaną od pokoleń.

Oscypek ma różne kształty i rozmiary, ale najczęściej spotykany jest w kształcie wrzeciona z geometrycznymi ćwiekami. Ser ten jest chroniony przez prawo UE jako święty produkt regionalny.

W Tatrach oscypek jest wytwarzany z mleka owczego i wędzony sosną lub świerkiem. W rezultacie powstaje twardszy, bardziej żylasty i bardziej dymny ser niż zwykła mozzarella, ale o bardziej słonym smaku.

W Krakowie znajdziesz te cylindry w złotym kolorze na stołach na Starym Kleparzu. Ale niełatwo jest dostać w swoje ręce autentyczny oscypek.

Poprzedni artykuł

Ogórki konserwowe

Następny artykuł

Maślaki w sosie śmietanowym

Oceń artykuł: Tarta z cebulą i oscypkiem

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5