8 faktów i mitów na temat sosu sojowego, o których mogłeś nie wiedzieć

Sos sojowy jest jedną z podstawowych przypraw kuchni azjatyckiej, ale sprawdza się też jako dodatek do wielu innych potraw. Wokół sosu sojowego krąży wiele opinii i ciekawostek. Które z nich są faktem, a które mitem i do czego używać sosu sojowego?

1.      Sos sojowy jest niskokaloryczny

Fakt. W jednej łyżce, czyli około 15 ml, jest 8,5 kalorii, 1,3 g biała, 0,8 g węglowodanów i nie ma w ogóle tłuszczu. Jednak przez to, że sos sojowy jest bardzo bogaty w sód – w jednej łyżce jest aż 878 mg – należy spożywać go umiarkowanie, bo przyczynia się m.in. do wzrostu ciśnienia krwi.

2.      Sos sojowy jest zawsze taki sam

Mit. Sosy sojowe dzieli się na różne rodzaje i w zależności od tego, jaką potrawę chcemy przyprawić, sięgniemy po inny typ. Sos sojowy ciemny ma głęboki i intensywny smak. Pasuje dobrze do różnych mięs, potraw na bazie ryżu i makaronu. Sos sojowy jasny jest delikatniejszy w smaku. Do czego używać sosu sojowego jasnego? Na przykład do sushi, sałatek i dań z rybami lub owocami morza.

3.      Sos sojowy stosuje się tylko w kuchni azjatyckiej

Mit. Chociaż pierwsze nasze skojarzenie rzeczywiście dotyczy kuchni azjatyckiej, to przyprawa ta znajdzie znacznie większe zastosowanie. Do czego używać sosu sojowego? Może urozmaicić śródziemnomorskie sałatki, żurek i wiele innych dań.

4.      Sos sojowy zawiera gluten

Fakt. Nazwa sugeruje, że sos sojowy powstaje z soi, więc nie powinno być w nim glutenu. Jednak w większości przypadków powstaje z soi i mielonej pszenicy w procesie fermentacji. Pszenica zawiera glutenu dużo, co oznacza, że na sos sojowy powinny uważać osoby mające nietolerancję glutenu.

5.      Sos sojowy można stosować zamiast soli

Fakt. Sos sojowy zawiera dużo soli, więc z powodzeniem można go stosować podczas gotowania i przygotowywania potraw zamiast soli. Dobrze podkreśla smak potraw. Wykorzystanie zamiast soli poleca się zwłaszcza w przypadku gotowania dań z warzyw i mięs.

6.      Sos sojowy jest źródłem cennych dla zdrowia składników

Fakt. W sosie sojowym jest sporo białka, witamin z grupy B i minerałów. Jest też prawdziwe bogactwo przeciwutleniaczy. Sos sojowy może stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety, ale warto pamiętać o dużej zawartości sodu.

7.      Sos sojowy stosuje się od tysięcy lat

Fakt. Szacuje się, że sos sojowy został wykorzystany po raz pierwszy w Chinach przeszło 2200 lat temu. Na przestrzeni wieków jego skład i smak nieco się zmieniały. Poza Azją poznano go w XVII wieku, kiedy to przez eksport Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej trafił do wielu krajów na świecie.

8.      Są dwie metody warzenia sosu sojowego

Fakt. Sos sojowy może powstawać na dwa sposoby. Odbywa się to albo poprzez tradycyjną metodę naturalnej fermentacji, albo poprzez metodę chemicznej hydrolizy. W pierwszej technice gotuje się soję i pszenicę, a następnie poddaje fermentacji. Trwa to nawet kilka miesięcy. Druga technika jest znacznie krótsza, bo pomija się fermentację. Miesza się ekstrakt sojowy z innymi składnikami i poddaje chemicznej hydrolizie.

Oceń artykuł: 8 faktów i mitów na temat sosu sojowego, o których mogłeś nie wiedzieć

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5