Kasza gryczana jest świetną bezglutenową alternatywą dla tradycyjnych ziaren pszenicy. Jest również źródłem składników odżywczych, zawierającym antyoksydanty, białko roślinne oraz witaminy B6, cynk i foliany.
Kaszę gryczaną można łatwo ugotować na kuchence, w garnku Instant Pot lub w wolnowarze. Dowiedz się, jak przygotować to odżywcze, bogate w błonnik ziarno w tych prostych krokach!
1. Płucz
Jeśli używasz kaszy gryczanej, ważne jest, żeby ją dokładnie wypłukać, żeby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Płukanie usuwa też niektóre zapachy, które mogą pozostać podczas gotowania.
Aby wypłukać kaszę gryczaną, po prostu płucz ją pod bieżącą wodą, aż będzie czysta od wszelkiego brudu i zanieczyszczeń. Następnie połącz ją z wodą i solą, aby doprowadzić do wrzenia.
Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż gryka zmięknie. Dodaj do garnka bulion, wywar, zioła, przyprawy, sól i wymieszaj. Kiedy kasza gryczana będzie już ugotowana, rozgnieć ją widelcem i podawaj.
2. gotowanie
Kasza gryczana to bezglutenowe pseudozboże, które jest również bogate w białko, błonnik i minerały. Pod względem konsystencji i smaku jest podobna do owsa, jęczmienia i pszenicy.
Ugotowanie kaszy gryczanej jest łatwe i polega na ugotowaniu jej z wodą w stosunku 2:1 do ziarna. Można to zrobić na kuchence lub w szybkowarze.
Możesz też przygotować kaszę gryczaną, która nazywa się kasha. Aby upiec kaszę gryczaną, po prostu wrzuć ją na suchą patelnię lub piecz w temperaturze 350°F przez około 10 minut.
Następnie zdejmij ją z ognia i pozwól jej ostygnąć, a tuż przed podaniem rozdrobnij widelcem. Są pyszne same w sobie, dodane do sałatki lub podane do posiłku. Możesz nawet dodać kilka przypraw, żeby zrobić kaszę gryczaną na śniadanie!
3. Ugotuj
Pseudozboża, takie jak gryka, to świetny sposób na dodanie składników odżywczych i białka do swojej diety bez konieczności martwienia się o gluten. Zawierają również dużo błonnika i bioaktywny związek, D-chiro inozytol, który ma działanie podobne do insuliny.
Ugotowana gryka może być używana w zupach, sałatkach zbożowych lub spożywana jako dodatek do dań. Jest też super smaczna i stanowi satysfakcjonujący dodatek do owsianki na śniadanie.
Aby ugotować grykę, odmierz wodę i dodaj do niej szczyptę soli (i opcjonalnie kostkę bulionową, jeśli używasz jej do pikantnych dań). Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do delikatnego gotowania na wolnym ogniu i przykryj. Pozostaw grykę do ugotowania do miękkości.
4. Odcedź
Podczas gotowania kaszy gryczanej ważne jest jej opłukanie i odcedzenie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której podczas gotowania kasza stanie się mięsista, co dla niektórych osób może być dość nieprzyjemne.
Jeśli nie używasz szybkowaru, dodaj kaszę i wodę do średniego rondla, doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 10-12 minut.
Po tym czasie woda powinna zostać wchłonięta przez kaszę gryczaną, ale jeśli tak się nie stanie, możesz dalej gotować ją na małym ogniu. Możesz też dodać łyżkę masła i trochę soli po zakończeniu gotowania.
5. Puszystość
Gryka to zdrowe ziarno zawierające wiele składników odżywczych. Jest bogata w przeciwutleniacze i białko roślinne, może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, zmniejszyć ryzyko chorób serca, a nawet poprawić pracę jelit.
Kaszę gryczaną możesz ugotować w wodzie lub bulionie, stosując proporcje 2:1 między płynem a ziarnem. Gotuj ją aż do wchłonięcia płynu lub odcedź, gdy będzie miękka do twoich upodobań.
Jeśli wolisz twardszą kaszę gryczaną, użyj mniejszej ilości wody i skróć czas gotowania. Możesz również dodać odrobinę soli lub kostki bulionowej do pikantnych przepisów.