Niezależnie od tego, czy przygotowujesz prostą przystawkę, czy cały posiłek, nauka gotowania ryżu jest jednym z fundamentów dobrej kuchni domowej.
Zachowanie właściwych proporcji wody do ryżu jest kluczowe, a ponadto ważne jest użycie odpowiedniego rozmiaru garnka i metody gotowania wody. Poniższe wskazówki pomogą Ci zapewnić idealnie ugotowany ryż za każdym razem.
1. Płucz ryż
Płukanie ryżu usuwa nadmiar skrobi, co pomaga zapobiegać zbijaniu się w grudki i powstawaniu gumowatej konsystencji. Pozbywa się także kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogły dostać się na ziarna podczas transportu lub przetwarzania.
Wiele przepisów nakazujących płukanie sugeruje, żeby robić to trzy razy przed gotowaniem. Choć to dobry pomysł, nie trzeba tego robić za każdym razem.
Używając sitka o drobnych oczkach, płucz ryż, aż woda będzie czysta. Możesz mieszać ziarna w trakcie polewania ich wodą, żeby upewnić się, że wszystkie powierzchnie są dokładnie zwilżone.
2. Połącz w garnku
Podczas gotowania ryżu, połączenie go najpierw z wodą w garnku zapewni Ci odpowiednie proporcje. Odmierz 1 1/2 szklanki wody na każdą szklankę nieugotowanego ryżu.
Doprowadź wodę do wrzenia na średnim ogniu. Kiedy zobaczysz parę i usłyszysz bąbelki, zmniejsz ogień do niskiego. Przykryj i gotuj przez około 15 minut.
3. Doprowadzenie do wrzenia
W najbardziej podstawowym i dosłownym znaczeniu doprowadzenie płynu do wrzenia oznacza podgrzanie go do temperatury wrzenia. Może się to zdarzyć na kuchence, w mikrofalówce itp.
W bardziej metaforycznym sensie doprowadzenie kogoś do wrzenia oznacza wywołanie rosnącego gniewu. Podobnie jak w przypadku wrzenia wody, nie dzieje się to natychmiastowo, lecz narasta aż do wybuchu gorąca.
Najbardziej klasyczna metoda gotowania ryżu polega na doprowadzeniu wody do wrzenia, a następnie gotowaniu w niej ryżu bez przykrycia, aż stanie się miękki. Ta metoda sprawdza się w przypadku prawie wszystkich rodzajów ryżu i wymaga mniejszej aktywności niż inne metody.
4. Przykrywka
Podczas gotowania ryżu na kuchence, przykrycie go podczas fazy wrzenia może pomóc w zatrzymaniu pary i zmniejszyć rozpryskiwanie. Jednak pokrywka może również zatrzymywać pęcherzyki powietrza, które mogą się zagotować i spowodować bałagan.
Aby uniknąć tej katastrofy, używaj średniej wielkości garnka z pokrywką, która ma mały otwór wentylacyjny pozwalający na ujście pary. Pomoże to w uzyskaniu dobrze ugotowanego ryżu, który będzie równie ładny, co smaczny.
5. Gotuj na wolnym ogniu
Gdy gotujesz ryż w garnku, ważne jest, żeby utrzymywać delikatny ogień. Dzięki temu woda wchłonie się w ryż i stanie się on miękki, a nie mięsisty.
Kluczem jest dodanie niewielkiej ilości płynu (około 2 filiżanek wody na filiżankę ryżu) i zredukowanie temperatury do niskiej. Następnie przykryj garnek i gotuj bez podglądania i mieszania, aż ryż będzie miękki i wchłonie cały płyn.
To jest sekret puszystego, doskonałego białego ryżu. Można go stosować do każdego rodzaju długoziarnistego białego ryżu, jak basmati czy jaśminowy.
6. Zdejmij z ognia
Zostawienie ryżu na ogniu może spowodować jego przypalenie. Może też wyschnąć i stać się mięsisty, co nie jest zbyt apetyczne do jedzenia.
Aby tego uniknąć, gotuj ryż w garnku zamiast bezpośrednio na patelni. Dzięki temu para wodna będzie utrzymywać ryż w cieple i zapobiegnie jego przypaleniu.
Po zakończeniu gotowania zdejmij go z ognia i przykryj czystym, złożonym ręcznikiem. Ręcznik wchłonie wilgoć, która spływa z ryżu podczas gotowania na parze, co zapobiegnie skraplaniu się pary na ryżu.
7. Puszystość
Jest kilka sposobów gotowania ryżu, które pozwolą uzyskać lekkie i puszyste ziarna. Kluczem jest użycie odpowiedniego stosunku wody do ryżu.
Możesz też dodać łyżeczkę octu do płynu do gotowania. Pomaga to w rozkładaniu skrobi i pozwala ryżowi wchłonąć więcej płynu.
Ostatnim krokiem jest odpoczynek ryżu przez około 10 minut. Może się to wydawać głupim krokiem, ale jest niezbędny. Pozwala to na równomierne rozprowadzenie wilgoci w ryżu i zapobiega jego sklejaniu się.