Zawsze warto doprawić mięso przed przyrządzeniem, ponieważ pomaga to wchłonąć smak. Jagnięcinę można przyprawiać różnymi ziołami i przyprawami, które mogą wzmocnić jej naturalny smak lub nadać mu nowy wymiar.
Na przykład harissa to północnoafrykańska przyprawa, która dobrze komponuje się z jagnięciną. Można ją włączyć do marynaty lub użyć jako zagęszczacza do sosów.
Kminek
Kminek jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych przypraw na świecie i stanowi kluczowy składnik wielu potraw. Dobrze komponuje się z mięsami, zwłaszcza z jagnięciną, i może podkreślić smak warzyw korzeniowych, takich jak marchew i buraki.
Kminek jest też używany w mieszankach przyprawowych, takich jak baharat, który powszechnie występuje w potrawach w stylu bliskowschodnim. Połączenie przypraw w baharacie łagodzi ostry smak kminu i dobrze komponuje się z jagnięciną.
Na szybki i łatwy obiad wypróbuj ten pyszny przepis na smażoną jagnięcinę z kminem. Pokochasz ten smak!
W misce połącz jagnięcinę, lekki sos sojowy, wino Shaoxing, sól, mielony kminek, skrobię kukurydzianą i olej. Wymieszaj, aby równomiernie pokryć wszystkie kawałki. Pozostaw marynatę na co najmniej 30 minut przed gotowaniem.
Czosnek
Czosnek jest prostym, ale niezbędnym składnikiem do przyprawiania jagnięciny. Zawiera on związki siarkowe i dodaje potrawom kwasowości.
Czy to w postaci nacieru, czy marynaty, świeży czosnek potrafi zmienić każdy kawałek mięsa w rozpływającą się w ustach pyszność. Możesz użyć go jako suchej mieszanki lub zmieszać z innymi ziołami i przyprawami, aby stworzyć łatwą i smaczną marynatę.
Możesz również przygotować solankę z wody, która otworzy pory mięsa i doda mu smaku. Możesz umieścić kotlety jagnięce w tym roztworze i pozostawić je do namoczenia na 30 minut przed gotowaniem.
Ta metoda przyrządzania mięsa zapewnia delikatną, soczystą jagnięcinę, która z pewnością zrobi wrażenie na wszystkich gościach! Pamiętaj, aby sprawdzić wewnętrzną temperaturę mięsa za pomocą termometru. Gdy osiągnie ona 125 stopni Celsjusza (średnio surowa) lub 135 stopni Celsjusza (średnia), jagnięcina jest ugotowana.
Harisa
Harisa to północnoafrykański ostry sos, który zyskuje coraz większą popularność. Ma bardzo ostry smak dzięki takim składnikom jak papryczki chili i czosnek.
Jest dostępna w formie pasty lub proszku. Jest często używany do nacierania mięsa i może dodać sporo smaku jagnięcinie, wieprzowinie lub kurczakowi.
Jeśli nie masz dostępu do harissy, możesz zrobić jej zamiennik, mieszając trochę czerwonego chili i kminku. Jest to świetna alternatywa, ponieważ jest znacznie łagodniejsza od harissy i można ją przygotować w robocie kuchennym.
Możesz też zmieszać ją z odrobiną oliwy z oliwek, aby stworzyć mieszankę przypominającą pesto, której możesz użyć do dań z makaronu. Stanowi też świetną marynatę do ulubionych mięs z grilla.
Sumak
Poza tym, że jest jedną z najpopularniejszych przypraw używanych w kuchni bliskowschodniej i śródziemnomorskiej, sumak ma wiele zalet zdrowotnych. Jest ziołem przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwbakteryjnym. Pomaga też w dolegliwościach układu oddechowego i funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Sumak to suszone jagody pochodzące z krzewu Rhus coriaria. Jest dostępny w postaci świeżej lub suszonej i zmielonej na proszek (jak sól).
Jagody sumaka różnią się kolorem w zależności od miejsca, w którym rośnie krzew. W Stanach Zjednoczonych występują trzy odmiany: sumak groniasty, sumak drobnolistny i sumak gładki.
Jagody są cierpkie i lekko ściągające, mają cytrusowy smak. Można nimi przyprawiać mięso, sałatki i dania gotowane.