Jak zawekować zupę?

Domowa zupa to sycący posiłek na każdą porę roku. To także świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, zwłaszcza jeśli używasz domowego wywaru warzywnego.

Przygotowując zupę do zamrożenia, ważne jest przestrzeganie kilku zasad, które zapewnią bezpieczne przechowywanie. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz zachować swoje ulubione przepisy na zupy do wykorzystania w przyszłości!

Przygotowanie

Zupa jest płynną potrawą, która może być cienka i krystalicznie czysta jak consomme lub zmysłowo gładka i kremowa jak zupa krem. Może być również gęsta i pełna mięsa, ryb, ziaren, makaronu lub warzyw.

Niektóre gęste zupy przygotowuje się przez połączenie mąki, wody lub mleka z płynem przed podaniem. Inne zupy są po prostu przecierowe.

Najbardziej powszechnym sposobem robienia gęstych zup jest przecieranie podstawowych warzyw przed gotowaniem ich z resztą płynu. Następnie, gdy warzywa się ugotują i zmiękną, zmiksuj zupę, aż będzie całkowicie gładka.

Przygotowując zupy na bazie bulionu, pamiętaj o sprawdzaniu smaku zupy podczas gotowania i dostosowaniu go w razie potrzeby. Jest to szczególnie ważne, gdy gotujesz wiele składników, ponieważ różne pozycje będą potrzebowały różnych ilości czasu na ugotowanie.

Gotowanie

Proces gotowania to moment, w którym smak twojej zupy ożywa. Warzywa, zioła, przyprawy i wywar to elementy składowe pysznego garnka zupy.

Po ugotowaniu zupę należy przechowywać w pojemniku, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Przechowuj zupę w lodówce, jeśli zamierzasz ją wykorzystać w ciągu kilku dni, lub zamroź ją, jeśli planujesz wykorzystać ją później.

Zupę możesz również przechowywać w słoikach. Napełnij słoiki zupą, pozostawiając jednocalowy odstęp. Przykręć pokrywki i przekręć brzegi, aby uszczelnić.

Chłodzenie

Zupy muszą być schłodzone do bezpiecznej temperatury przed schowaniem ich do lodówki, w przeciwnym razie mogą się w nich rozmnażać bakterie chorobotwórcze. Bakterie te mogą spowodować zatrucie pokarmowe.

Temperaturę zup należy obniżyć ze 140 do 70 stopni F w ciągu dwóch godzin na blacie i z 70 do 40 stopni F w lodówce, zanim będzie można je przechowywać. Proces ten jest konieczny, aby zapobiec rozwojowi bakterii chorobotwórczych i aby zupa nie nagrzewała całej przestrzeni lodówki, co może doprowadzić do zepsucia innych łatwo psujących się produktów spożywczych.

Proces chłodzenia można przyspieszyć, używając lodowej kąpieli wodnej. Napełnij duży zbiornik lub czysty zlew lodem i taką ilością wody, aby przykryć garnek z zupą. Umieść zupę w kąpieli lodowej i mieszaj od czasu do czasu.

Mrożenie

Mrożenie zupy to proces, który zamienia ciecz w ciało stałe w określonej temperaturze. Dla wody punkt zamarzania wynosi 0 stopni C (32 stopnie F).

Zamroź zupę przed podaniem, aby zachować jej świeżość i smak przez dłuższy czas. Resztkami zupy można się cieszyć przez kilka dni, a niektóre zupy mogą przetrwać w zamrażarce nawet miesiąc!

Aby zamrozić zupy, zapakuj je do pojemników lub torebek typu zip-top przystosowanych do zamrażania. Szczelnie zamknij torbę, żeby zapobiec tworzeniu się kryształków lodu, które mogą rozwodnić zupę i zmienić jej konsystencję.

Odgrzewanie

Odgrzewanie to proces doprowadzania żywności do jej pierwotnej temperatury, który zabija szkodliwe bakterie. Pomaga to uchronić zupę przed chorobami przenoszonymi przez żywność oraz zachować jej smak i konsystencję.

Podczas odgrzewania rosołu lub klarownej zupy doprowadź je do wrzenia, a następnie zmniejsz temperaturę do gotowania na wolnym ogniu. Mieszanie podczas gotowania pomoże zapobiec przywieraniu zupy do dna naczynia.

W przypadku zup kremowych ponowne podgrzewanie może spowodować, że oddzielą się one od bulionu, skrzepną lub staną się wodniste. Ten problem jest powszechny w przypadku zup, których składnikiem jest nabiał, takich jak zupy typu chowder lub kremowe zupy pomidorowe.

Następny artykuł

Kasza bulgur jak gotować?

Oceń artykuł: Jak zawekować zupę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5