Jeśli chcesz przyrządzić królika, musisz wiedzieć, jak go odpowiednio przyprawić. Jest to niezbędne, jeśli chcesz wydobyć smak mięsa oraz upewnić się, że jest ono kruche i soczyste.
Aby to zrobić, musisz zamarynować królika w wybranym przez siebie płynie na kilka godzin przed gotowaniem. Do przygotowania marynaty możesz użyć wina, octu lub soku z cytryny.
Sól
Jeśli chodzi o przyprawianie królika, sól jest bardzo ważnym czynnikiem. Pomaga poprawić smak i jakość mięsa, a jednocześnie sprawia, że jest ono bezpieczne do spożycia.
Dobrą zasadą jest używanie 2 filiżanek grubej soli koszernej na 2 galony wody. Podgrzej wodę, żeby rozpuścić sól i dodaj dowolny aromat (sok jabłkowy lub pomarańczowy jest świetny dla słodszego rodzaju mięsa).
Szukaj królika ze wszystkich stron, aż się zrumieni, około 5 minut na stronę. Bądź cierpliwy i nie obracaj mięsa zbyt często.
Papryka
Papryka jest wspaniałym dodatkiem do każdej króliczej diety. Jest niskokaloryczna i zawiera cukier oraz witaminy A i C.
Jednakże powinna być wprowadzana w umiarkowanych ilościach i tylko jako jeden nowy pokarm na raz. To da układowi trawiennemu Twojego królika czas na dostosowanie się.
Jeśli Twój królik będzie jadł zbyt dużo papryki, może być przytłoczony jej słodkim smakiem i zlekceważyć inne pokarmy w swojej diecie. To może prowadzić do problemów z wagą i zębami.
Czosnek
Czosnek jest świetnym nośnikiem smaku i może pomóc poprawić jakość króliczego mięsa. Jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym jako dodatek poprawiający właściwości sensoryczne żywności i zapobiegający jej zepsuciu.
Poza swoim wyjątkowym aromatem, czosnek jest znany ze swoich właściwości zdrowotnych [14,15]. Posiada właściwości antylipidemiczne, przeciwzakrzepowe i przeciwnadciśnieniowe.
Jest również naturalnym antybiotykiem. Ponadto jest korzystny przy zaburzeniach trawienia i może być dobrym dodatkiem do diety królika.
Zioła
Zioła są wspaniałym sposobem na dodanie smaku do diety królika, a także dostarczają wielu witamin i minerałów. Mogą również pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu pewnych dolegliwości, które mogą dotknąć Twojego królika.
Rozmaryn, na przykład, jest świetnym wyborem przy przyprawianiu królika, ponieważ ma łagodne właściwości lecznicze, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia Twoich królików. Może zmniejszyć stan zapalny, wspomóc trawienie i zapobiec częstym infekcjom.
Inne zioła, które są świetnym wyborem dla królików to koperek i bazylia. Koperek jest szczególnie dobrym wyborem dla dojrzałych królików, ponieważ zawiera dwa niezbędne składniki odżywcze, które wspomagają zdrowie wątroby i mózgu.
Ocet
Ocet jest doskonałym sposobem na dodanie głębi smaku i kwaskowatości do dania bez przesadzania z solą. Jest też dobrym sposobem na dodanie dodatkowego kopa warzywom lub na użycie go jako końcowej przyprawy do zup i gulaszów.
Dziecko można doprawić wieloma różnymi składnikami, w tym pikantnymi ziołami i przyprawami, takimi jak bazylia czy rozmaryn. Zioła te mają wysoką zawartość fitochemikaliów i zdrowe wartości odżywcze.
Masło
Jeśli chcesz dodać trochę bogactwa do swojego gulaszu z królika, odrobina masła jest bardzo przydatna. Nadaje ono bulionowi głębszy smak, a także pomaga zachować delikatność mięsa.
Aby rozpocząć, zrumień królika na patelni. Bądź cierpliwy – ważne jest, aby mięso było zrumienione na całej powierzchni, ale nie obracaj go zbyt często.
Zmniejsz ogień i dodaj na patelnię odrobinę czosnku. Gotuj, aż czosnek się zrumieni. Następnie kontynuuj gotowanie królika, aż stanie się miękki jak widelec.