Piernik staropolski dojrzewający

W Polsce specjalny świąteczny deser, zwany Piernikiem Staropolskim, jest tradycyjnie przygotowywany na miodzie. Jego smak rozwija się z czasem, dojrzewając przez prawie 6 tygodni.

Przepis oparty jest na starych niemieckich i słowiańskich recepturach. Jest wypełniony przyprawami korzennymi i przesiąknięty słodkim, karmelizowanym miodem.

Przechowywanie

W Polsce Boże Narodzenie to przede wszystkim wypieki! Piernik przygotowuje się więc często w listopadzie lub na początku grudnia.

Piernik robi się z miodu (lub czasem bez), mąki, przypraw i kilku innych składników. Tradycyjnie formuje się go w foremce, ale może być też pieczony jako ciasto.

Ten konkretny przepis na toruński piernik jest bardzo popularny. Nazywa się pierniczki lub po polsku piernik i jest znany od czasów średniowiecza.

W swojej pierwotnej formie bardziej przypomina ciasteczka niż ciasto i jest zwykle robiony z cynamonem, goździkami, gałką muszkatołową, zielem angielskim i kardamonem.

Pierniczki są miękkie po wyjęciu z pieca i twardnieją, gdy są przechowywane przez kilka tygodni. Wiadomo też, że po przechowywaniu są bardziej aromatyczne. Można je zapakować i przechowywać nawet przez 3 miesiące. To świetny pomysł na prezent dla każdego, kto kocha pierniki! Pierniczki można też łatwo zamrozić.

Gotowanie

Kiedy mowa o piernikach, wiele osób myśli o Norymberdze w Niemczech, ale Polska jest również zagłębiem tego pysznego, korzennego przysmaku. Wypiekany jest w całym kraju i jest silnie obecny w polskich domach w okresie Bożego Narodzenia.

Najsłynniejsze są pierniczki z Torunia, które wyrabia się w rzeźbionych drewnianych formach. Mikołaja, serca i inne fantazyjne wzory.

Pierniczki są bardziej chrupiące i grubsze niż amerykańskie pierniczki, ale z odrobiną miodu i brązowego cukru nie są zbyt słodkie. Po upieczeniu zanurza się je w czekoladzie, co dodaje tym cudownym staromodnym ciasteczkom jeszcze więcej słodyczy.

Są wspaniałym dodatkiem do gorącego kakao lub kawy i można je dekorować na wiele sposobów. My zachowaliśmy kilka zwykłych i zanurzyliśmy je w białej czekoladzie, ale możesz też wykazać się kreatywnością przy ich oblewaniu.

Oceń artykuł: Piernik staropolski dojrzewający

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5