Likier chrzanowy to popularny napój pity w Rosji od wieków. Jest łatwy do zrobienia i może być spożywany w celach leczniczych lub jako napój bezpośredni lub w koktajlu.
Aby zrobić ten likier, wystarczy dodać kilka plasterków chrzanu i korzeni imbiru do wódki lub bimbru. Pozostaw do zaparzenia w ciemnym miejscu na kilka dni, a następnie przecedź i przechowuj.
Składniki
Likier chrzanowy (Khrenovuha) to pikantna nalewka, którą robi się przez dodanie świeżego korzenia chrzanu do wódki. Można ją stosować w celach leczniczych lub po prostu pić bez dodatków.
Tradycyjnie używa się jej jako podstawy mieszanki do Krwawej Mary, ale jest też dobra sama lub w wielu innych koktajlach. Jest łatwy do zrobienia, wymaga tylko podstawowych składników: wódki, soku pomidorowego, chrzanu i przypraw.
Do tego likieru używam małej butelki wódki pszenicznej, którą kupiłem w sklepie, ale możesz też użyć bimbru lub nawet rozcieńczonego etanolu jako bazy alkoholowej. Wódka jest zalewana chrzanem przez kilka dni, a następnie odcedzana.
Powstały napar ma żółtawy kolor i przyjemny aromat. Można go przechowywać w zamkniętej butelce z dala od bezpośredniego światła słonecznego przez okres do 2-3 lat.
Przygotowanie
Likier chrzanowy to świetny sposób na wprowadzenie smaku ulubionych wędlin do zimnego napoju. Ten pikantny koktajl przygotowuje się przez dodanie do wódki drobno startego korzenia chrzanu.
Powstały w ten sposób trunek można wykorzystać do Krwawej Mary i innych wysokoprocentowych koktajli lub podać jako shot z kilkoma starymi dobrymi ogórkami. Nalewka może być leżakowana, aby rozwinąć swoje działanie, ale najlepiej spożywać ją od razu.
Jest wiele sposobów na zrobienie tego likieru, ale najbardziej udany jest ten, w którym używa się świeżego korzenia chrzanu i renomowanej marki wódki. Jest to wytrawna nalewka, która może być przechowywana przez kilka lat. Do produkcji tego pikantnie pachnącego napoju możesz też użyć dostępnej na rynku wódki, ale pamiętaj, żeby nie używać tanich produktów. Najtańsze marki są zwykle zbyt słabe, by wytrzymać proces infuzji. Dla urozmaicenia klasycznego koktajlu z wódką i chrzanem możesz dodać trochę soku z cytryny i miodu.
Przechowywanie
Dobrą wiadomością jest to, że likier chrzanowy można przechowywać w lodówce do dwóch miesięcy. Możesz go również zamrozić na dłuższy okres czasu.
Dobrym pomysłem jest przechowywanie go w ciemnym, chłodnym miejscu, takim jak spiżarnia lub garaż. Zapobiegnie to utlenianiu, które może prowadzić do odbarwienia i utraty smaku.
Tradycyjnie napój ten przyrządza się z wódki (Rosjanie znają się na rzeczy), ale bimber lub rozcieńczony etanol to także doskonały wybór. Często jest podawany jako część ceremonii zwanej khrenovuha, podczas której libacja jest spożywana w sekwencji zimnych shotów i salami.
Najlepszym sposobem na przygotowanie tego trunku jest zetarcie korzenia, który doda alkoholowi gładki, pikantny i korzenny smak. Możesz też spróbować tego likieru z odrobiną soku z cytryny i miodu, aby złagodzić smak.
Przepis
Chrenowucha, czyli likier chrzanowy, to tradycyjny rosyjski napój alkoholowy. Znany jest ze swojego pikantnego kopa i właściwości leczniczych i często podawany jest na rosyjskich ucztach.
Jest łatwy do zrobienia i może być świetnym dodatkiem do każdego koktajlu lub po prostu spożywany jako shot. Możesz go również użyć do doprawienia swojej ulubionej Krwawej Mary.
Zainspiruj wódkę świeżym, startym chrzanem i dodaj całe ziarna pieprzu i chili. Umieść butelkę lub pojemnik w ciemnym miejscu i pozostaw do maceracji na co najmniej 3 dni lub do jednego miesiąca.
Zainspirowana wódka stanie się nieco mocniejsza, im dłużej będzie się macerować, a z czasem stanie się bardziej łagodna. Możesz ją również mieszać z innymi ziołami i przyprawami według własnego uznania.