Kompot owocowy to szybki i łatwy do zrobienia deser. Jest pyszny na ciepło lub schłodzony w lodówce.
Jest również doskonałym dodatkiem śniadaniowym do naleśników, gofrów, płatków owsianych lub owsianki na noc. Możesz nawet dodać go do jogurtu jako smaczną przekąskę.
Czas gotowania
Kompot to szybki i łatwy deser z owoców i cukru. Można go przyrządzić na kuchence i jest świetnym sposobem na wykorzystanie resztek owoców.
Do przygotowania kompotu będziesz potrzebować owoców (świeżych lub mrożonych), wody, cukru i soku z cytryny. Możesz też dodać inne dodatki smakowe, takie jak przyprawy lub likier.
Jagody i owoce pestkowe są najlepszymi składnikami dobrego kompotu. Są soczyste i mają jasny kolor, dzięki czemu kompot nie będzie zbyt słodki.
Jeśli chcesz, żeby kompot bardziej zgęstniał, możesz rozmieszać łyżeczkę skrobi kukurydzianej w wodzie i dodać ją do masy podczas gotowania. Możesz też dodać niewielką ilość tej papki, gdy kompot będzie gotowy do podania. Dzięki temu konsystencja będzie bardziej podobna do dżemu.
Zmiany
Podczas gotowania zachodzi szereg zmian fizycznych i chemicznych. Niektóre z tych zmian są korzystne, inne zaś niepożądane.
Kompot to rodzaj konfitury owocowej. Powstaje przez gotowanie owoców w cukrze, soku i skórce z cytryny (lub innych owoców), często z dodatkiem przypraw.
Można przygotować wiele różnych kompotów owocowych, w tym malinowy, jagodowy, jabłkowy i brzoskwiniowy. Każdy z tych przepisów ma swój własny profil smakowy.
Kompoty można wykorzystać w wielu deserach. Spróbuj ich na wierzchu lodów waniliowych, na ulubionym torcie lub włożonych do biszkoptu z maślanką. Świetnie nadają się też jako dodatek do naleśników lub gofrów.
Przechowywanie
Kompot to zdrowy napój, który gasi pragnienie i napełnia organizm witaminami. Jednak kompoty mogą ulec zatruciu, jeśli nie są odpowiednio przyrządzone.
Przyrządzając kompot owocowy, ważne jest, by gotować owoce i jagody przez jak najkrótszy czas. Temperatura składników nie powinna przekraczać 2 stopni Celsjusza, a czas gotowania nie powinien być dłuższy niż 1-2 minuty.
Po ugotowaniu kompot zazwyczaj przelewa się do słoików i przechowuje w lodówce. Świeżo ugotowany kompot jest dobry przez około dwa tygodnie, a kilka miesięcy w zamrażarce (w małych słoikach).
Przyrządzając domowy kompot, powinieneś starać się używać jak najlepszych owoców. Niektóre owoce mają niski poziom pektyn, więc może być konieczne połączenie ich z cukrem z dżemu lub sokiem z cytryny przed gotowaniem.
Odżywianie
Kompot to pyszny, szybki sos owocowy, który można zrobić w zaledwie 15 minut. Jest doskonałym dodatkiem do jogurtów, smoothie, misek śniadaniowych, gofrów, tostów francuskich, płatków owsianych na noc, a nawet puddingu chia.
Kompoty można przygotować ze świeżych lub mrożonych owoców i są świetnym sposobem na wykorzystanie resztek. To także szybki i łatwy sposób na dostarczenie dziennej zalecanej dawki antyoksydantów!
Dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość kalorii, kompot o niskiej zawartości cukru może być lepszym wyborem niż dżem. Musisz jednak unikać kompotów owocowych zawierających fruktozę, która jest rodzajem cukru występującym w owocach cytrusowych.
Aby zrobić kompot owocowy, zacznij od wybranych świeżych lub mrożonych owoców, wraz z odrobiną cukru, wody i soku z owoców cytrusowych. Doprowadź mieszankę do wrzenia, a następnie gotuj ją przez krótką chwilę, aż owoce zmiękną i puszczą soki. Od czasu do czasu mieszaj. Pod koniec gotowania dodaj syrop klonowy lub inny słodzik, jeśli chcesz.