Karpatka na dużą blachę

Karpatka, polski tort śmietankowy lub karpacki tort śmietankowy (w zależności od tego, gdzie mieszkasz) to dwie warstwy ciasta choux otoczone aromatycznym kremem. Jest bardziej rustykalnym kuzynem kremówki i jest na tyle łatwa, że można ją zrobić w domu!

Niezależnie od tego, czy pieczesz ciasteczka, ciasteczka brownies, czy pieczesz na blasze, odpowiednia patelnia jest niezbędna. Chcesz, aby blacha była nieprzywierająca i miała pewną głębokość, ponieważ dzięki temu Twoje ciasta będą się równomiernie rozprowadzać i brązowieć.

Przygotowanie

Karpatka, polska wersja waniliowego kremu, jest oparta na cieście choux z gładką warstwą kremowego nadzienia. Jej nazwa pochodzi od ośnieżonych Karpat, a po posypaniu cukrem przypomina chropowate, ośnieżone szczyty tych gór.

Ciasto choux przygotowuje się, podgrzewając wodę i masło, a następnie dodając mąkę, aby powstała gęsta masa. Następnie gotuje się je na małym ogniu, ciągle mieszając.

Ciasto choux jest formowane w dwa prostokątne płaty i wypełniane tym samym nadzieniem z kremu waniliowego, co Napoleonka (kremówka papieska). Często podaje się go z dużą ilością kremu, a na wierzchu można umieścić pokruszone maliny lub kompot.

Pieczenie

Tradycyjne polskie ciasto karpatka to ciasto w kształcie góry wypełnione kremem. Nazwę zawdzięcza Karpatom i jest jednym z najpopularniejszych polskich ciast.

Przygotowuje się ją z dwóch warstw falistego ciasta pate a choux, w kształcie pokrytych śniegiem gór, pokrytych cukrem pudrem. Jest to bardzo popularne ciasto w całej Polsce i bardzo łatwe do zrobienia.

W przeciwieństwie do ciasta francuskiego, ciasto choux nie musi być wcześniej pieczone. Można je z łatwością przygotować w domowej kuchni, a dobrej jakości patelnia może mieć ogromne znaczenie dla efektu końcowego.

Przed rozpoczęciem pieczenia ważne jest, aby dobrze natłuścić formę. Można to zrobić za pomocą masła lub smalcu. Dobrym pomysłem jest też użycie mąki, ponieważ pomoże ona stworzyć powłokę na wewnętrznej powierzchni formy, co zapobiegnie przywieraniu do niej wypieków.

Chłodzenie

Karpatka to tradycyjne polskie ciasto składające się z dwóch warstw ciasta choux i kremowego nadzienia. Często podawana jest z sosem budyniowym lub śmietanowym, ale bardziej popularna jest sama.

Karpatka może być chłodzona w niskim piekarniku przez kilka godzin, ale najlepiej podać ją od razu. Ciasto choux może stać się miękkie i gumowate, jeśli będzie pozostawione zbyt długo.

Najbardziej imponującą częścią całego dania jest kremowe nadzienie, które jest zapiekane w cieście choux. Jest to prosta sprawa: mleko, jajka, mąkę i mąkę kukurydzianą podgrzewa się do uzyskania pary, a następnie ubija do uzyskania gładkiej masy. Następnie pozostawia się je do ostygnięcia i miesza z ubitym masłem i cukrem. To świetny przepis, który warto wypróbować, a będziesz miał nowy deser, który może stać się częścią rodzinnego obiadu! Jest on również odpowiedni dla wegetarian i można go zamrozić. Dobrze jest przygotować ciasto choux kilka dni wcześniej, a następnie złożyć je i upiec w dniu podania.

Składanie

Karpatka, wymawiana jako car-pat-kah, to polski deser znany z dwóch warstw ciasta choux wypełnionych kremem budyniowym. Często podaje się go z kompotem lub coulis, aby dopełnić tradycyjnego polskiego doświadczenia.

Ciasto choux jest podobne do ciasta francuskiego i łatwo je zrobić w domu. Ciasto przygotowuje się przez stopienie masła z wodą, a następnie dodanie mąki, aby uzyskać miękkie, płatkowe ciasto.

To prosty deser, który najlepiej smakuje na świeżo, ale można go przechowywać w lodówce do dwóch dni. Kremowe nadzienie można przygotować kilka dni wcześniej i przechowywać w temperaturze pokojowej.

To prosty przepis, który można wykorzystać z dowolnym kremowym lub śmietankowym nadzieniem, jakie preferujesz. To świetny sposób na wypróbowanie domowego kremu, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś! Pięknie się prezentuje. Delektuj się nim z filiżanką herbaty lub kawy. To tradycyjny polski deser, którego koniecznie trzeba spróbować!

Oceń artykuł: Karpatka na dużą blachę

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5