Puszyste pancakes – prosty przepis

Płynne naleśniki są klasycznym śniadaniem, które każdy uwielbia. Te domowe naleśniki są szybkie i łatwe do zrobienia z prostych składników, które prawdopodobnie masz już w swojej spiżarni!

Ten przepis jest pełen porad i wskazówek, które pomogą Ci uzyskać bardziej puszyste i lżejsze ciasto. Zastosuj się do tych wskazówek, a w mgnieniu oka staniesz się posiadaczem puszystych naleśników!

Majonez

Majonez jest klasycznym francuskim sosem zrobionym z octu, oleju, jajek i emulgatora, takiego jak musztarda. Można go przygotować od podstaw, używając miski i trzepaczki lub blendera, albo kupić gotowy w sklepie.

Choć pomysł smarowania naleśników majonezem może brzmieć odpychająco, okazuje się, że nie jest on wcale taki zły. W rzeczywistości majonez jest sekretnym składnikiem wielu wypieków (nawet ciast), który sprawia, że są one niesamowicie puszyste i miękkie.

Jest również bezpieczny dla osób z nietolerancją laktozy i alergią na jajka. Możesz nawet znaleźć majonez wegański, który jest produkowany bez jajek, a zamiast tego wykorzystuje aquafabę lub inne gęste płyny uzyskiwane z gotowania lub moczenia ciecierzycy.

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest popularnym składnikiem dodającym jasnego smaku wielu potrawom. To także świetny sposób na dostarczenie do diety większej ilości witaminy C.

Jest świetnym źródłem kwasu cytrynowego, który może zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z refluksem żołądkowym i zgagi. Może też chronić przed erozją zębów.

Kwas zawarty w soku z cytryny reaguje z proszkiem do pieczenia, tworząc pęcherzyki powietrza, które rozszerzają się podczas gotowania ciasta, dając w efekcie puszyste naleśniki.

Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne zaleca dodanie jednej łyżki soku z cytryny na każdą filiżankę mleka i posypkę z sody oczyszczonej. Razem reagują one i wytwarzają bąbelki gazu, które zatrzymują się w naleśnikach.

Białka jaj

Kluczem do uzyskania puszystych naleśników jest użycie odpowiedniej ilości mleka i białek jaj. Mleko pomaga wygładzić ciasto naleśnikowe, a białka jaj nadają mu puszystości.

Białka jaj są ważnym elementem przepisu na naleśniki, ponieważ nadają delikatną teksturę i sprawiają, że naleśniki są bardziej miękkie. Dostarczają też białka i składników odżywczych, takich jak witamina B2 i folian, których nie ma w żółtkach całego jajka.

Białka są też dobrym źródłem wapnia i cynku. Te składniki odżywcze wspomagają zdrowy system odpornościowy i mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i osteoporozę, jak twierdzi dietetyk Kubiak.

Poza robieniem naleśników, białka jaj mogą być używane w innych daniach, takich jak omlety i jajecznica. Można je nawet dodać do domowego ciasta na ciasteczka, żeby dodać więcej białka. Pamiętaj jednak, żeby czytać etykietę na opakowaniu białka i wybrać takie, które zawiera tylko białko, a nie inne składniki czy wypełniacze.

Proszek do pieczenia

Powód, dla którego naleśniki są tak puszyste, to chemiczny zaczyn zwany proszkiem do pieczenia. Składa się on z wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) i słabego kwasu, zwykle śmietany winnej.

Kwas w proszku do pieczenia reaguje z wilgocią, uwalniając pęcherzyki gazu, które unoszą się w cieście i powodują jego wzrost. Dlatego w przepisach na naleśniki i inne wypieki proszek do pieczenia często występuje obok sody oczyszczonej.

Ponadto proszek do pieczenia jest kluczem do pięknego zarumienienia naleśników. Pęcherzyki gazu uwalniane przez proszek do pieczenia pomagają tworzyć zakamarki, w które wsiąka syrop i nadają naleśnikom złoto-brązowe wykończenie.

Przyrządzając naleśniki, używaj dużej, nieprzywierającej patelni lub płyty grzejnej na małym ogniu. Upewnij się, że patelnia jest rozgrzana przed dodaniem ciasta, aby się nie przypaliło i nie zgęstniało.

Oceń artykuł: Puszyste pancakes – prosty przepis

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5