Przygotowanie soczewicy to łatwy, zdrowy i tani sposób na dodanie do swojej diety błonnika, białka i żelaza. Dowiedz się, jak gotować soczewicę, żeby za każdym razem wychodziła idealnie.
Aby ugotować soczewicę na kuchence, połącz 3 szklanki płynu (wody lub bulionu) z 1 szklanką suszonej soczewicy. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu do miękkości.
Soczewka brązowa
Soczewka jest doskonałym źródłem błonnika, białka, magnezu i innych niezbędnych składników odżywczych. Ma niską zawartość tłuszczu i cholesterolu, więc może być spożywana jako zdrowa alternatywa dla mięsa.
Można wybierać spośród wielu odmian soczewicy. Najpopularniejsze rodzaje to soczewica brązowa i soczewica zielona.
Obydwie odmiany są bardzo odżywcze, chociaż soczewica zielona zawiera więcej żelaza niż brązowa. Zawierają również dużo wapnia i folianów.
Niezależnie od tego, czy gotujesz ją z solą, czy bez, soczewica ma delikatny smak i jest często używana jako baza do zup i innych dań. Aby wzmocnić smak gotowanej soczewicy, dodaj do niej kilka plasterków cebuli, czosnku, ziół i/lub przypraw.
Zielona soczewica
Jeśli szukasz uniwersalnego białka o wyrazistym smaku, zielona soczewica jest najlepszym rozwiązaniem. Te pieprzne rośliny strączkowe pozostają jędrne po ugotowaniu i mogą być używane w wielu potrawach, w tym w sałatkach, gulaszach i burgerach.
Pożyteczna soczewica jest zdrową, niedrogą alternatywą dla mięsa i dobrym źródłem błonnika. Ma też niską zawartość tłuszczu, sodu i cholesterolu.
Zieloną soczewicę możesz ugotować na patelni na kuchence lub w piekarniku. Aby ugotować ją na kuchence, doprowadź wodę do wrzenia, dodaj soczewicę, liście laurowe i wszelkie przyprawy. Gotuj do miękkości, około 20-25 minut.
Zieloną soczewicę możesz również ugotować w wolnowarze. Wymieszaj ją z wodą lub bulionem i gotuj na małym ogniu przez 6-8 godzin. Zwróć uwagę na jej kruchość i w razie potrzeby wydłuż czas gotowania.
Czerwona soczewica
Czerwona soczewica to pożywne białko roślinne, które można wykorzystać w wielu przepisach. Jest dobrym źródłem błonnika, witamin i minerałów oraz dostarcza długotrwałej energii.
Te małe, czerwone jak pomarańcza rośliny strączkowe są niedrogie, łatwe do przyrządzenia i stanowią świetną alternatywę dla mięsa w wielu przepisach. Są również bogate w błonnik i białko, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i regulują poziom cukru we krwi.
Przed gotowaniem dobrze wypłucz soczewicę, żeby usunąć wszelkie małe kamienie lub zanieczyszczenia, które mogły się zgromadzić podczas transportu lub przechowywania. Możesz dodawać ją do zup, gulaszów i wielu innych potraw.
Soczewka żółta
Soczewka jest doskonałym źródłem białka i błonnika, co czyni ją doskonałym wyborem dla osób stosujących dietę wegańską lub wegetariańską. Dostarcza również wielu składników odżywczych, w tym witaminy B6, cynku i magnezu.
Najprostszym sposobem na ugotowanie soczewicy jest opłukanie jej i umieszczenie w rondlu z wodą. Doprowadź do wrzenia, przykryj i zmniejsz temperaturę do niskiej. Kiedy soczewica będzie już miękka, dodaj sól i przyprawy do smaku.
W Indiach podzielona soczewica żółta jest powszechnie używana w wielu potrawach. Zazwyczaj jest sprzedawana jako samodzielny składnik, ale można ją też mieszać z ryżem lub innymi składnikami. Jest to soczewica uniwersalna, lekkostrawna i bogata w składniki odżywcze.
Pomarańczowa soczewica
Pomarańczowa soczewica jest doskonałym źródłem białka i błonnika oraz ma wiele różnych smaków. Jest powszechnie spożywana w zupach, gulaszach i innych daniach na całym świecie.
Jest również dobrym źródłem wolno trawionej skrobi opornej, która pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i utrzymać zdrowe jelita. Zawierają również prebiotyki, które pomagają w trawieniu.
Czerwona soczewica jest często używana w kuchni indyjskiej i może być gotowana w postaci gęstego curry zwanego dal. Szybko się gotuje i może zastąpić fasolę w zupach i chili.
Przed ugotowaniem przepłucz pomarańczową soczewicę na sitku o drobnych oczkach, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Przełóż ją do rondla i dodaj wody, aby ją przykryć. Doprowadź do wrzenia na dużym ogniu, a następnie zmniejsz ogień, aby uzyskać delikatny efekt gotowania na wolnym ogniu.